021-36616170

 

 

گاورنر چیست؟

گاورنر یک مجموعه مکانیکی٬ الکتریکی مکانیکی ، یا هیدرولیکی مکانیکی، است که٬ در موتورهای دیزلی، بنزینی، نیروگاه های بخار و برق آبی٬ و حتی یک رکتور هسته ای ٬ استفاده دارد! درهر یک از موارد ذکر شده٬ نوع کاربرد و چگونگی نصب٬ و فرآیند کار٬ متفاوت است. ولی در مجموع، به عنوان تعریف، گاورنر٬ محرکی است که٬ میزان انتقال ماده٬ یا شاره مولد یا ذخیره کننده صورتی از انرژی ، به درون محفظه احتراق٬ یا محفظه توربین٬‌ یا محفظه رکتور هسته ای را٬ کنترل می نماید و در نتیجه٬ تولید توان و یا میزان تبدیل توان٬ تغییر کرده٬ به کنترل بشر در می آید. گاورنر ممکن است برای کنترل سرعت گردش موتور دیزلی دور ثابت یا دور متغیر٬ و یا سرعت گردش توربین نیروگاه برق آبی٬ یا آسانسور ساختمان، استفاده شود.

 انواع گاورنر

 انواع گاورنر٬ همانطور که گفته شد٬ مکانیکی مطلق، الکترومکانیکی ( الکترومغناطیسی ) و یا هیدرومکانیکی است.

گاورنر مکانیکی

این گاورنر از تعدادی چرخ دنده و هرزگرد و وزنه و تسمه های کوچک و یا زنجیرهای کوچک تشکیل می شود و کاملا مکانیکی است. ممکن است یک نواره ترمو استاتیکی نیز به عنوان ورودی در آن به کار رفته باشد تا مثلا دمای یک کوره را کنترل کند. همچنین ورودی جبران کننده دستی نیز دارد و کاربر با چرخاندن یک پیچ، مقدار خروجی یا بازه خروجی را تعیین می کند. این گاورنر ها قدیمی بوده و دقت کمی دارند. بعلاوه ، غیر قابل کنترل از راه دور، هستند. همچنین از سرعت عمل برخوردار نیست.

 گاورنر هیدرومکانیکی

این گاورنر، علاوه بر چرخ دنده، هرزگرد و وزنه٬ حتما دارای سیلندر و پیستون، و لوله ها و مسیرهای هیدرولیک نیز هست. در نهایت، پردازش انجام شده با چرخ دنده ها و وزنه و زنجیر و تسمه که معمولا داخل یک جعبه ریخته گری شده هستند٬ به یک پیستون که داخل سیلندر است منتقل و پیستون ، نیرو را به نیروی هیدرولیک تبدیل کرده٬ و به محلی دورتر، که ممکن است انژکتور یا عملگر دیگری باشد، منتقل شده و تولید توان یا میزان تبدیل انرژی از صورتی به صورت دیگر را تغییر می دهد.معمولا این نوع گاورنر، حجم زیادی داشته٬ و برای به کنترل در آوردن دور موتورهای غول پیکر دیزلی، یا نیروگاه های برق آبی، استفاده می شود. چون به طور مثال٬ در نیروگاه برق آبی٬ برای جا به جا کردن دروازه های ورود آب پشت سد که فشار زیادی پشت آن است ٬ و به ویکدگیت شناخته می شود٬ نیروی زیادی لازم است٬ از نیروی هیدرولیک این گاورنر استفاده می شود، تا دروازه های ورود آب به توربین گردنده نیروگاه٬ به اندازه ای که فرکانس هدف را تامین سازد٬ جا به جا شده و میزان ورود آب به ورودی توربین٬ کنترل شود.همچنین از این نوع گاورنر٬ در دیزل کشنده قطار٬ استفاده شده است تا دور موتور را٬ به کنترل راننده دیزل٬ در آورد. این گاورنرها، قابلیت کنترل از راه دور، یعنی از محل موتور دیزل یا محل توربین را٬ دارند. این فاصله٬ با لوله های هیدرولیک و یا پنوماتیک٬ پر می شود و ارتباط اتاق کنترل نیروگاه یا کابین راننده دیزل٬ با گاورنر، تامین می شود. این گاورنرها معمولا گاورنرهای آهسته ای به شمار می روند. یعنی از سرعت عمل برخوردار نیستند. ولی در عوض ٬ نیروی خروجی زیادی دارند.

گاورنر الکترومکانیک

گاورنر الکترومکانیکی، می تواند بسیار کم حجم تر و سریع تر از دو مدل قبلی باشد. دارای دو قسمت الکتریکی و مکانیکی است. قسمت مکانیکی ممکن است چرخ دنده ماردن یا حلزونی، و یا جعبه دنده افزاینده نیرو ٬ و یا یک فنر و اهرم ساده باشد. قسمت الکتریکی ، یا یک الکتروموتور است٬ یا یک سیم پیچ تولید کننده میدان مغناطیسی. در نوع الکتروموتوری، ممکن است الکتروموتور DC یا AC ، و یا از نوع Stepper Motor باشد. بدیهی است کنترل نوع اول، که دارای یک الکتروموتور ساده است٬ راحت تر از نوع Stepper Motor دار آن است. چرا که نوع Stepper Motor دار آن، نیازمند یک درایور الکترونیکی برای موتور Stepper Motor نیز هست. در عوض، مدل دارای الکتروموتور معمولی AC یا DC ، فاقد دقت به اندازه نوع دارای Stepper Motor است.  نوع فنر اهرمی نیز موجود است. یعنی هسته یک سیم پیچ، متحرک طراحی شده٬ به طوری که یک فنر حلقوی یا فشاری، آن را در جایگاه اولیه نگه می دارد. به هسته٬ یک اهرم افزایش دهنده نیرو٬ یا افزایش دهنده سرعت و مسافت٬ ( بسته به محل تکیه گاه اهرم مذکور ) متصل است. سوی دیگر اهرم ٬‌ خروجی این گاورنر است که به محل کنترل کننده میزان تبدیل توان، یا تولید توان، مثل انژکتور، یا شیر سوخت خاص، متصل می باشد. وقتی جریان از سیم پیچ عبور دهیم٬ فنر شارژ شده٬ اهرم حرکت می کند و نیرویش به انژکتور یا شیر سوخت٬ منتقل می شود. به این اتصالات مکانیکی، از این نوع گاورنر، تا محل انژکتور٬ Actuator یا محرک، گفته شده است. در حالی که عوام٬ به غلط، می پندارند Actuator همان گاورنر است!  به هر حال٬ این نوع گاورنر٬ طرح بسیار ساده ای دارد. هر چند کنترل جریان سیم پیچ آن٬ مدار الکترونیکی پچیده ای می طلبد.به طور کلی در این نوع گاورنر، نیروی الکتریکی که می تواند از فاصله بسیار دورتر از محل انتقال دهنده نیرو، یا تبدیل کننده نیرو٬ یعنی موتور دیزل یا توربین نیروگاه٬ فراهم شود٬ به نیروی مکانیکی تبدیل می شود. هم در نوع موتور دار و هم در نوع سیم پیچ دار. و اما مدل های مختلف گاورنرهای مکانیکی که شرکت پویا صنعت مارلیک برای مشتریان فراهم می نماید به شرح زیر است :

 

1- WOODWARD

 • UG8
 • TG17
 • UG8
 • PGPA
 • EG-3P
 • EG-R
 • UG8L
 • TG13
 • PGPL
 • PGA
 • UG45

 2- HEIZMAN

گاورنر مکانیکی PG-PL

 برای دیدن تصاویر بیشتر روی اینجا کلیک نمائید.